NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Калейдоскоп Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
1307
Калейдоскоп

Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)

След 1994 г. в България не е изработвана грамофонна плоча. Това предстои да се промени през следващите месеци, тъй като през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната от "Балкантон" насам и единствената към настоящия момент на Балканите

| 26 Декември 2024, 07:45 ч.
Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
Снимка © DFA

След 1994 г. в България не е изработвана грамофонна плоча. Това предстои да се промени през следващите месеци, тъй като през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната от "Балкантон" насам и единствената към настоящия момент на Балканите.

До 25 януари е срокът за кандидатстване за 13-ото издание на националния конкурс „Път към славата“, съобщават организаторите от арт център „Кърнолски“.

Артисти между 3- и 35-годишна възраст могат да участват. Конкурсът е разделен в пет категории – танц, вокал, фолклор, инструменталисти и класическо пеене.

Най-изявените сред участниците ще получат специално изработени призове, покани за участие в международни фестивали в чужбина, парични награди, както и стипендии от Министерство на образованието и науката, подпомагащи творческия път на таланти, разказват организаторите.

От арт центъра отбелязват, че музикалните домакини на конкурса - вокална студия „Дъга“, тази година отбелязват 30 години от своето създаване. Те ще изберат един от всички участници, който да получи възможността да стъпи на сцената на международния фестив

На 29 ноември ще е юбилейното 50-о представление на „Хаос“ от Мика Миляхо в „Театър 199“, съобщават от трупата.

„Хаос“ от Мика Миляхо е пиеса, която имаше нужда да отлежи по-дълго време в тъмнината на „режисьорското ми чекмедже“. Тя е едно от онези драматургически изключения, които отместват фокуса си от мъжа и го насочват към жената и нейната гледна точка към живота“, отбелязва режисьорът на постановката Марий Росен.

Според него пиесата се заиграва с това, като разгръща мотивите на мъжките герои през призмата на женската актьорска интерпретация.

„В този смисъл текстът е феминистичен. Нещо, от което и драматургията като цяло, и света като още по-голямо цяло имат нужда. Красивото в случая е, че пиесата не остава просто в „женските проблеми”, каквото и да значи това, а коментира глобални теми

От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата на Европейския корпус за солидарност и студентския съвет на Софийския университет.

По думите им, в рамките на пет дни, фестивалът ще обедини на една сцена театри от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия, фокусирани върху театралния експеримент. 

Тазгодишната програма започва с българския спектакъл „Бурята“ по Уилям Шекспир на театър-лаборатория „Алма алтер“.

Темите на фестивала се фокусират върху взаимодействието между човека-зрител и човека-актьор, като се разглеждат въпроси за новите посоки в алтернативния театър.

На 22 октомври ще бъдат представени танцовите спект

Центърът „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово организира коледен базар в събота и неделя. Това съобщиха от културната институция. 

Събитието ще започне на 7 декември с базар от Uzana Rainbow Hill и Ninja Squad, като част от всяка покупка ще бъде дарена за развитието на Uzana Rainbow Hill, за изграждането на сноуборд писта до Габрово.

По време на базара ще се прожектират филми за екстремните спортове, посочват организаторите. 

На 8 декември посетителите ще станат свидетели на сцена за Анамнеза на авангарда.

Проект, замислен от Стефан A. Щерев и първоначално интерпретиран от Ивелина Иванова и Емилиян Гацов - Елби през октомври 2023 г., а сега в ръцете на художниците Ина Валентинова и Мартиан Табаков. Проектът пулсира като жива памет – фрагментарен и наново „съшит“ разказ, който преобръща хронологията и съживява машините и

Драматичният театър в Пловдив отбелязва Нощта на театрите с изложба с емблематичните театрални плакати на Ганчо Ганев, откриване на новата VR зала в Музея на театъра и спектакъла "Без кръв". 

Театърът посвещава вечерта на историята и паметта, каза при откриването на изложбата директорът на културната институция Сюзанна Арутюнян-Василевска.

Ганчо Ганев е плакатист на театъра от близо 50 години. Вчера авторът навърши 80 години. Всяко неговo произведениe разказва за духа на моментите, оставили отпечатък на театралната сцена. Изложбата в голямото фоайе е възможност публиката да се докосне до част от историята на Драматичен театър - Пловдив. 

Ганчо Ганев е имал честта да работи с много големи режисьори в едно от най-силните времена на театъра - през 70-те и 80-те години, когато тук са били Любен Гройс, Иван Добчев, Юлия Огнянова, Пантелей Пантелеев, каза К

В интервю , един от хората, които стоят зад фабриката, Илия Григоров, разказа защо сега е моментът за завръщането на този тип бизнес в страната, за интереса от останалите Балкански страни и концепцията зад проекта.

Фабриката, разположена в село близо до София, ще започне да изпълнява поръчки от февруари, като в рамките на месец има капацитет да произвежда до 20 000 винила. "Има много голям интерес от Балканите, даже не съм сигурен в началото как ще реагираме – ще дадем всичко от себе си. И много български артисти искат да направят при нас плочи", казва Григоров.

Кой е Илия Григоров: Познат най-вече под псевдонима си Григовор, той е един от успешните настоящи артисти на българската музикална сцена като част от хип-хоп групата So Called Crew. Освен това Илия е творчески директор в българския клон на рекламната агенция DDB Worldwide Communications.

Само преди месец отпразнува 13-ата си годишнина с разпродаден концерт с шест подгряващи изпълнители в София. Въпреки успехите и сериозният нов проект, Григовор държи да не се приема прекалено на сериозно. Името на фабриката е още едно доказателство за това - Rakamakafon

"Много искахме да се кръстим "София Прес", но е невъзможно, защото вече има компания с такова име. Решихме да е нещо смешно, защото всички имат високопарни имена и решихме да не звучим толкова тежко, защото сме хора, които харесват DIY неща, малко по-пънк сме. Освен това знаем какво правим, но в същото време не знаем какво правим и е много страшно и трудно, но по някакъв начин, когато се сетим за името, се сещаме и че като хора не се взимаме особено насериозно", обясни той. 

Шоуто C’est la Magie ще има два допълнителни спектакъла в София – на 5 и 6 октомври, на обяд, в зала 1 на НДК, след като билетите за първоначално обявените спектакли се изчерпват за рекордно кратко време, съобщават организаторите. 

„Вълнуваме се от срещата си с българската публика и сме нетърпеливи да представим невиждани трикове, за които сме сигурни, че ще се говори дълго. Надяваме се да вдъхновим публиката, за да погледне към света по един нов, различен и магически начин", казва канадският илюзионист Дарси Оук.

„C’est la Magie е преживяване, в което реалността флиртува с необикновеното и невъзможното – спектакъл, който съчетава грандиозна илюзия, хумор, музика, специални ефекти и модерни технологии. Екип от над сто души пристига в София след старта на европейското турне на шо

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Габровският спектакъл „Приятнострашно“ от Яна Борисова гостува отново в София, в „Театро“ , на 22 ноември, съобщават от драматичния театър „Рачо Стоянов".

Режисьор е Валерия Минева-Георгиева.

„Какво си представяте, когато чуете думата „приятнострашно“? Приятнострашно е да признаеш, че си влюбен.  Приятнострашно е да се довериш на приятел. Приятнострашно е да не знаеш истината. Приятнострашно е да си самотен. Приятнострашно е да имаш мечта. Приятнострашно е да се оставиш на съдбата“, се казва в анонса към спектакъла. 

„Текстът на Яна Борисова е докосване до фините страни на човешките взаимоотношения. Разминаванията в живота и съзидателната скрита сила на самотата са представени с топлота и разбиране.

Абонаментна карта за посещение на всички представления се предлага за новия сезон в Драматично-куклен театър (ДКТ) – Враца, беше съобщено днес на пресконференция в културната институция.

От втори септември картите са в продажба на касите на театъра и вече две са закупени, каза директорът Владлен Александров. 

Той информира, че над 30 души е актьорският състав за новия творчески сезон. Още през октомври ще се видят част от дебютантите в трупата в драматизацията „Пинокио“ с режисьор Венцислав Асенов. 

От днес започват репетициите за „Полковникът и птиците“ от Христо Бойчев. В главната роля е Христо Шопов. Той ще партнира с шест актриси. 

По думите на Владлен Александров се подготвят редица нови заглавия, в които се включват както актьори от ДКТ – Враца, така и известни имена от киното и софийските сцени.&

По-лесно е да се разведеш два пъти, отколкото да влезеш в Залата на славата на рокендрола, каза Шер на церемонията по въвеждането си в събота вечер, съобщи АФП. 

Промених звука на музиката завинаги, заяви още Шер, която е истинска икона в музиката на 70-те и 80-те години на 20-и век, по време на речта си. Преди година певицата остро разкритикува Залата на славата на рокендрола за това, че я пренебрегва. 

Британско-албанската попзвезда Дуа Липа откри церемонията с кавър на парчето на Шер Believe. Този хит е един от първите, които използват автонастройката като инструмент. 

Възраждането на винила

От 2007 г. насам пазарът на грамофонни плочи расте постепенно на глобално ниво. През 2015 г. Великобритания откри първата си официална класация за албуми на винил, след като продажбите отбелязаха непрекъснат ръст за седем поредни години. През 2022 г. Асоциацията на звукозаписната индустрия в САЩ отчете повече продажби на винили, отколкото на компакт дискове за пръв път от 1987 година насам. Според френската междупрофесионална организация, която защитава интересите на местната звукозаписна индустрия, SNEP, обемът на продажбите и приходите, генерирани от винилови плочи, са се утроили между 2016 и 2021 година. Тенденцията е сходна в Германия, Китай, Япония, Бразилия... списъкът продължава. Григоров счита, че България не е изключение и също не е подмината от възраждането на винила.

"Не знам дали забелязваш, появяват се все повече магазини, в който се продават плочи, в бензиностанциите продават плочи. Много от хората в индустрията въобще не са предполагали, че това ще се случи и общо-взето навсякъде продажбите от магазин до краен потребител нарастват експоденциално всяка година", отбеляза той.

Какво обаче стои зад този тренд?

Според Григоров в България новата вълна първоначално е обвързана по-скоро с хипстарията и "градското номадство" - да купуваш и колекционираш винили е въпрос на статус. Впоследствие обаче прераства в нещо повече. 

"Ако погледнем от птичи поглед музикалните ери, след компакт дисковете през 90-те и след това глобалното пиратстване на музика и интернет музиката като цяло, мисля, че в един момент в средата на 2010-те хората отново получават този глад за физическо копие, но да не е диск, защото дискът вече малко се е изтъркал".

"Завръщането към физическите копия в лицето на плочите се случва много пъти през годините. Имам чувството, че плочите нямат конкретна ера, а продължават да се възраждат отново и отново. През 50-те, 60-те, 70-те и дори 80-те е нямало друг начин, по който да слушаш музика, освен на плоча и на магнетофонни ленти - това, което нашите родители са правили. Но магнетофонните ленти са записвани от плочи. Тогава е било единственият начин, по който да слушаш музика. Сега имам чувството, че за хората е по-скоро необходимия начин, по който да слушаш музика, защото от известно време продължава това с дигиталните стрийминги и слушането на музика".

30-годишната суша

В рамките на близо 40 години, "Балкантон" издава общо над 7500 различни плочи (това не е броят на тиражите), посочва проучване на bTV, публикувано през 2022 година. Музикалната компания изпълнява и поръчки от чужбина. След края на производствената дейност през 90-те обаче настъпва сух период за този тип култура на Балканите. 

Когато тенденциите се обръщат и винилите отново започват да се връщат на мода, българските и балканските артисти, които искат да издадат музиката си в този формат, са принудени да работят с фабрики в Западна Европа. Нещо, което освен че отнема повече време и средства, вреди и на околната среда при постоянно превозване на пратки.

"Ние вярваме, че в България и на Балканите трябва да има такова място, за да могат хората да са на една крачка от финалния си продукт. Говорили сме с много хора от Балканите, които искат да дойдат при нас, да видят фабриката. По някакъв начин това липсва тук в последните 30 години", подчерта Григоров. 

Разказва, че в Нови Сад, Сърбия е направен опит за такава фабрика след "Балкантон", но бързо е фалирала. "Основателят е казал на твърде много свои приятели, че могат да му дадат парите по-късно и след това по някакъв начин я е изоставил като идея, дал я е на други хора".

В Турция има фабрика, която изпълнява поръчки за друга, много по-голяма европейска компания. "Малко е трудно да се свържеш с тях, така че си казахме, че тук ще е много хубаво място за тази фабрика, защото просто няма друга наоколо и всички тези хора, които бълват музика на Балканите, да има къде да я издават...  Особено независими артисти, които правят по няколко бройки - бихме искали към тях да насочим услугите си", споделя той.

Подкрепа за местната музикална сцена

Въпреки, че Rakamakafon няма да откаже поръчки за 2000 или 5000 бройки, основната целева клиентела е по-различна.

"Много искаме да обръщаме внимание наистина на хората, които издават по малко бройки, но издават консистентно. Повече независима музика. Има изключително много артисти, автори и лейбъли в Сърбия, Македония, Хърватска, Румъния и Гърция – пълно е с издания. Искаме да не ги пращат в Холандия, а тук", казва Григоров.

Фабриката може да се окаже от особено значение за по-малките изпълнители.

"Направих груби изчисления, че 1 милион стрийма в аудио платформи изкарват същите пари като продажби на 200-250 плочи. Има много групи, които имат по 400 хардкор фена, но няма да направят 1 милион стрийма в "Спотифай" (Spotify). Ние искаме по-скоро с такива хора да работим. Искаме да дадем приоритет на хора, които правят по-шантава и алтернативна музика, която не може да избухне толкова на дигитално ниво. По някакъв начин по-ценителска музика. По този начин бихме стимулирали хората и да продължават да правят музика. Това е много важно за Балканите - имаме изумителни неща, които трябва да съхраняваме и най-добрият метод на съхранение е физическото копие, което издържа 200 години".

На въпрос кои български албуми би искал да издаде, Григоров не се нуждае от много време за отговор: "Има една група Клас - групата на Момчил преди Дони и Момчил. Искаме да направим албума им "Госпожа Емилия" - говоря от името на всички партньори, с които правим фабриката. Клас имат само един балкантонски винил с Атлас - от едната страна има 5-6 техни песни. Много искаме да се свържем с тях и да го издадем, защото е един от най-добрите български албуми. Също ака аз лично бих направил "Плюс" на Анимационерите на плоча. Да не говорим за Оркестър София и т.н. – но тези неща вече ги има на плоча. Балкантонските плочи са много качествени и много добре звучат и досега", обобщава той.

Екипът зад Rakamakafon има амбиции да издаде и компилации със стари български песни.

"Мисля, че няма много такива издания. Има много английски, холандски, американски лейбъли, които правят компилации със стара соц. музика. Такива има и от Унгария, има и от бивша Югославия. Някой е селектирал 20 парчета, които са много фънки. Ние също искаме да направим такива балкантонски компилации, но тепърва трябва да се свържем с праводържатели, продуценти... Много труден процес предстои, но много искаме да го направим".

Освен Илия, в партньорския колектив влизат още Яне Василев, който има инженерната и техническата компетентност, и архитектът Коста Хантов. "Те обикновено работят в Кино Центъра като арт директори, декораджии и т.н., но решихме заедно да направим това нещо, защото и тримата имаме страст към музиката и ни се занимава с това в близките 50 години", казва още Григоров.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Празничната коледна програма, започнала вчера, продължава в Кюстендил през целия ден, както и вечерта, когато ще се състои караоке парти, казаха от общинския отдел "Култура и духов ...
Поклонници от Израел отбелязаха Ханука в мемориалния комплекс на равина Елиезер Папо в Силистра
Близо петдесет вярващи евреи от Йерусалим отбелязаха в Силистра празника Ханука, който тази година започна на 25 декември. Рано тази сутрин те запалиха свещи в мемориалния комплек ...
Ейнджъл Блу за новата постановка на "Аида" в Мет: Не мисля, че съм следващата Леонтин Прайс
Метрополитън опера обновява своята постановка на "Аида" (Верди) за първи път от 36 години, а в главната роля за премиерата на 31 декември ще влезе американското сопрано Ейнджъл Блу ...
Прокуратурата в щата Ню Мексико няма да обжалва прекратяването на процеса срещу Алек Болдуин за непредумишлено убийство
Прокуратурата в американския щат Ню Мексико прекрати процедурата по обжалване на съдебното решение за преустановяване на процеса за непредумишлено убийство срещу актьора Алек Болду ...
Спектакълът на актьора Виктор Калев събра близо 8000 лева за фонд „Добро за Свищов“
Спектакълът на актьора Виктор Калев „Грамофонът“ събра близо 8000 лева, които ще постъпят във фонд „Добро за Свищов“. Това каза директорът на Дирекция &bdq ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологичес ...
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Празничната коледна програма, започнала вчера, продължава в Кюстендил през целия ден, както и вечерта, когато ще се състои караоке парти, казаха от общинския отдел "Култура и духов ...
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Заради лошите метеорологични условия, се отменя празничната програма за днес на откритата сцена на площад "Тройката" в Бургас, съобщиха от Общината. Довечера трябваше да свирят гр ...
Лондончанка получава коледни картички от германска приятелка от 76 години
Възрастна британка получава от 76 години коледни картички от германка, с която си пише от 12-годишна, съобщи Пи Ей Мидия/ДПА. Силвия Пъркинс, на 88 години, от Лондон започнала да ...
Бивша служителка на режисьора Балдони подкрепи обвинения на актрисата Блейк Лайвли срещу него
Твърденията на актрисата Бейл Лайвли, че актьорът Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма "Никога повече", е подел клеветническа кампания срещу нея, намират подкрепа в показан ...
Тикер в 04:00 ч.
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо ...
Начало Калейдоскоп
1307
Калейдоскоп

Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)

След 1994 г. в България не е изработвана грамофонна плоча. Това предстои да се промени през следващите месеци, тъй като през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната от "Балкантон" насам и единствената към настоящия момент на Балканите.В интервю , един от хората, които стоят зад фабриката, Илия Григоров, разказа защо сега е моментът за завръщането на този тип бизнес в страната, за интереса от останалите Балкански страни и концепцията зад проекта.

| 26 Декември 2024, 07:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
Илия Григоров за откриването на първата фабрика за винили в България (интервю)
Снимка © DFA

След 1994 г. в България не е изработвана грамофонна плоча. Това предстои да се промени през следващите месеци, тъй като през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната от "Балкантон" насам и единствената към настоящия момент на Балканите.

В интервю , един от хората, които стоят зад фабриката, Илия Григоров, разказа защо сега е моментът за завръщането на този тип бизнес в страната, за интереса от останалите Балкански страни и концепцията зад проекта.

До 25 януари е срокът за кандидатстване за 13-ото издание на националния конкурс „Път към славата“, съобщават организаторите от арт център „Кърнолски“.

Артисти между 3- и 35-годишна възраст могат да участват. Конкурсът е разделен в пет категории – танц, вокал, фолклор, инструменталисти и класическо пеене.

Най-изявените сред участниците ще получат специално изработени призове, покани за участие в международни фестивали в чужбина, парични награди, както и стипендии от Министерство на образованието и науката, подпомагащи творческия път на таланти, разказват организаторите.

От арт центъра отбелязват, че музикалните домакини на конкурса - вокална студия „Дъга“, тази година отбелязват 30 години от своето създаване. Те ще изберат един от всички участници, който да получи възможността да стъпи на сцената на международния фестив

На 29 ноември ще е юбилейното 50-о представление на „Хаос“ от Мика Миляхо в „Театър 199“, съобщават от трупата.

„Хаос“ от Мика Миляхо е пиеса, която имаше нужда да отлежи по-дълго време в тъмнината на „режисьорското ми чекмедже“. Тя е едно от онези драматургически изключения, които отместват фокуса си от мъжа и го насочват към жената и нейната гледна точка към живота“, отбелязва режисьорът на постановката Марий Росен.

Според него пиесата се заиграва с това, като разгръща мотивите на мъжките герои през призмата на женската актьорска интерпретация.

„В този смисъл текстът е феминистичен. Нещо, от което и драматургията като цяло, и света като още по-голямо цяло имат нужда. Красивото в случая е, че пиесата не остава просто в „женските проблеми”, каквото и да значи това, а коментира глобални теми

От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата на Европейския корпус за солидарност и студентския съвет на Софийския университет.

По думите им, в рамките на пет дни, фестивалът ще обедини на една сцена театри от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия, фокусирани върху театралния експеримент. 

Тазгодишната програма започва с българския спектакъл „Бурята“ по Уилям Шекспир на театър-лаборатория „Алма алтер“.

Темите на фестивала се фокусират върху взаимодействието между човека-зрител и човека-актьор, като се разглеждат въпроси за новите посоки в алтернативния театър.

На 22 октомври ще бъдат представени танцовите спект

Центърът „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово организира коледен базар в събота и неделя. Това съобщиха от културната институция. 

Събитието ще започне на 7 декември с базар от Uzana Rainbow Hill и Ninja Squad, като част от всяка покупка ще бъде дарена за развитието на Uzana Rainbow Hill, за изграждането на сноуборд писта до Габрово.

По време на базара ще се прожектират филми за екстремните спортове, посочват организаторите. 

На 8 декември посетителите ще станат свидетели на сцена за Анамнеза на авангарда.

Проект, замислен от Стефан A. Щерев и първоначално интерпретиран от Ивелина Иванова и Емилиян Гацов - Елби през октомври 2023 г., а сега в ръцете на художниците Ина Валентинова и Мартиан Табаков. Проектът пулсира като жива памет – фрагментарен и наново „съшит“ разказ, който преобръща хронологията и съживява машините и

Драматичният театър в Пловдив отбелязва Нощта на театрите с изложба с емблематичните театрални плакати на Ганчо Ганев, откриване на новата VR зала в Музея на театъра и спектакъла "Без кръв". 

Театърът посвещава вечерта на историята и паметта, каза при откриването на изложбата директорът на културната институция Сюзанна Арутюнян-Василевска.

Ганчо Ганев е плакатист на театъра от близо 50 години. Вчера авторът навърши 80 години. Всяко неговo произведениe разказва за духа на моментите, оставили отпечатък на театралната сцена. Изложбата в голямото фоайе е възможност публиката да се докосне до част от историята на Драматичен театър - Пловдив. 

Ганчо Ганев е имал честта да работи с много големи режисьори в едно от най-силните времена на театъра - през 70-те и 80-те години, когато тук са били Любен Гройс, Иван Добчев, Юлия Огнянова, Пантелей Пантелеев, каза К

Фабриката, разположена в село близо до София, ще започне да изпълнява поръчки от февруари, като в рамките на месец има капацитет да произвежда до 20 000 винила. "Има много голям интерес от Балканите, даже не съм сигурен в началото как ще реагираме – ще дадем всичко от себе си. И много български артисти искат да направят при нас плочи", казва Григоров.

Кой е Илия Григоров: Познат най-вече под псевдонима си Григовор, той е един от успешните настоящи артисти на българската музикална сцена като част от хип-хоп групата So Called Crew. Освен това Илия е творчески директор в българския клон на рекламната агенция DDB Worldwide Communications.

Шоуто C’est la Magie ще има два допълнителни спектакъла в София – на 5 и 6 октомври, на обяд, в зала 1 на НДК, след като билетите за първоначално обявените спектакли се изчерпват за рекордно кратко време, съобщават организаторите. 

„Вълнуваме се от срещата си с българската публика и сме нетърпеливи да представим невиждани трикове, за които сме сигурни, че ще се говори дълго. Надяваме се да вдъхновим публиката, за да погледне към света по един нов, различен и магически начин", казва канадският илюзионист Дарси Оук.

„C’est la Magie е преживяване, в което реалността флиртува с необикновеното и невъзможното – спектакъл, който съчетава грандиозна илюзия, хумор, музика, специални ефекти и модерни технологии. Екип от над сто души пристига в София след старта на европейското турне на шо

Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“. 

„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.

Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.

/ВСР

Габровският спектакъл „Приятнострашно“ от Яна Борисова гостува отново в София, в „Театро“ , на 22 ноември, съобщават от драматичния театър „Рачо Стоянов".

Режисьор е Валерия Минева-Георгиева.

„Какво си представяте, когато чуете думата „приятнострашно“? Приятнострашно е да признаеш, че си влюбен.  Приятнострашно е да се довериш на приятел. Приятнострашно е да не знаеш истината. Приятнострашно е да си самотен. Приятнострашно е да имаш мечта. Приятнострашно е да се оставиш на съдбата“, се казва в анонса към спектакъла. 

„Текстът на Яна Борисова е докосване до фините страни на човешките взаимоотношения. Разминаванията в живота и съзидателната скрита сила на самотата са представени с топлота и разбиране.

Абонаментна карта за посещение на всички представления се предлага за новия сезон в Драматично-куклен театър (ДКТ) – Враца, беше съобщено днес на пресконференция в културната институция.

От втори септември картите са в продажба на касите на театъра и вече две са закупени, каза директорът Владлен Александров. 

Той информира, че над 30 души е актьорският състав за новия творчески сезон. Още през октомври ще се видят част от дебютантите в трупата в драматизацията „Пинокио“ с режисьор Венцислав Асенов. 

От днес започват репетициите за „Полковникът и птиците“ от Христо Бойчев. В главната роля е Христо Шопов. Той ще партнира с шест актриси. 

По думите на Владлен Александров се подготвят редица нови заглавия, в които се включват както актьори от ДКТ – Враца, така и известни имена от киното и софийските сцени.&

По-лесно е да се разведеш два пъти, отколкото да влезеш в Залата на славата на рокендрола, каза Шер на церемонията по въвеждането си в събота вечер, съобщи АФП. 

Промених звука на музиката завинаги, заяви още Шер, която е истинска икона в музиката на 70-те и 80-те години на 20-и век, по време на речта си. Преди година певицата остро разкритикува Залата на славата на рокендрола за това, че я пренебрегва. 

Британско-албанската попзвезда Дуа Липа откри церемонията с кавър на парчето на Шер Believe. Този хит е един от първите, които използват автонастройката като инструмент. 

Само преди месец отпразнува 13-ата си годишнина с разпродаден концерт с шест подгряващи изпълнители в София. Въпреки успехите и сериозният нов проект, Григовор държи да не се приема прекалено на сериозно. Името на фабриката е още едно доказателство за това - Rakamakafon

"Много искахме да се кръстим "София Прес", но е невъзможно, защото вече има компания с такова име. Решихме да е нещо смешно, защото всички имат високопарни имена и решихме да не звучим толкова тежко, защото сме хора, които харесват DIY неща, малко по-пънк сме. Освен това знаем какво правим, но в същото време не знаем какво правим и е много страшно и трудно, но по някакъв начин, когато се сетим за името, се сещаме и че като хора не се взимаме особено насериозно", обясни той. 

Възраждането на винила

От 2007 г. насам пазарът на грамофонни плочи расте постепенно на глобално ниво. През 2015 г. Великобритания откри първата си официална класация за албуми на винил, след като продажбите отбелязаха непрекъснат ръст за седем поредни години. През 2022 г. Асоциацията на звукозаписната индустрия в САЩ отчете повече продажби на винили, отколкото на компакт дискове за пръв път от 1987 година насам. Според френската междупрофесионална организация, която защитава интересите на местната звукозаписна индустрия, SNEP, обемът на продажбите и приходите, генерирани от винилови плочи, са се утроили между 2016 и 2021 година. Тенденцията е сходна в Германия, Китай, Япония, Бразилия... списъкът продължава. Григоров счита, че България не е изключение и също не е подмината от възраждането на винила.

"Не знам дали забелязваш, появяват се все повече магазини, в който се продават плочи, в бензиностанциите продават плочи. Много от хората в индустрията въобще не са предполагали, че това ще се случи и общо-взето навсякъде продажбите от магазин до краен потребител нарастват експоденциално всяка година", отбеляза той.

Какво обаче стои зад този тренд?

Според Григоров в България новата вълна първоначално е обвързана по-скоро с хипстарията и "градското номадство" - да купуваш и колекционираш винили е въпрос на статус. Впоследствие обаче прераства в нещо повече. 

"Ако погледнем от птичи поглед музикалните ери, след компакт дисковете през 90-те и след това глобалното пиратстване на музика и интернет музиката като цяло, мисля, че в един момент в средата на 2010-те хората отново получават този глад за физическо копие, но да не е диск, защото дискът вече малко се е изтъркал".

"Завръщането към физическите копия в лицето на плочите се случва много пъти през годините. Имам чувството, че плочите нямат конкретна ера, а продължават да се възраждат отново и отново. През 50-те, 60-те, 70-те и дори 80-те е нямало друг начин, по който да слушаш музика, освен на плоча и на магнетофонни ленти - това, което нашите родители са правили. Но магнетофонните ленти са записвани от плочи. Тогава е било единственият начин, по който да слушаш музика. Сега имам чувството, че за хората е по-скоро необходимия начин, по който да слушаш музика, защото от известно време продължава това с дигиталните стрийминги и слушането на музика".

30-годишната суша

В рамките на близо 40 години, "Балкантон" издава общо над 7500 различни плочи (това не е броят на тиражите), посочва проучване на bTV, публикувано през 2022 година. Музикалната компания изпълнява и поръчки от чужбина. След края на производствената дейност през 90-те обаче настъпва сух период за този тип култура на Балканите. 

Когато тенденциите се обръщат и винилите отново започват да се връщат на мода, българските и балканските артисти, които искат да издадат музиката си в този формат, са принудени да работят с фабрики в Западна Европа. Нещо, което освен че отнема повече време и средства, вреди и на околната среда при постоянно превозване на пратки.

"Ние вярваме, че в България и на Балканите трябва да има такова място, за да могат хората да са на една крачка от финалния си продукт. Говорили сме с много хора от Балканите, които искат да дойдат при нас, да видят фабриката. По някакъв начин това липсва тук в последните 30 години", подчерта Григоров. 

Разказва, че в Нови Сад, Сърбия е направен опит за такава фабрика след "Балкантон", но бързо е фалирала. "Основателят е казал на твърде много свои приятели, че могат да му дадат парите по-късно и след това по някакъв начин я е изоставил като идея, дал я е на други хора".

В Турция има фабрика, която изпълнява поръчки за друга, много по-голяма европейска компания. "Малко е трудно да се свържеш с тях, така че си казахме, че тук ще е много хубаво място за тази фабрика, защото просто няма друга наоколо и всички тези хора, които бълват музика на Балканите, да има къде да я издават...  Особено независими артисти, които правят по няколко бройки - бихме искали към тях да насочим услугите си", споделя той.

Подкрепа за местната музикална сцена

Въпреки, че Rakamakafon няма да откаже поръчки за 2000 или 5000 бройки, основната целева клиентела е по-различна.

"Много искаме да обръщаме внимание наистина на хората, които издават по малко бройки, но издават консистентно. Повече независима музика. Има изключително много артисти, автори и лейбъли в Сърбия, Македония, Хърватска, Румъния и Гърция – пълно е с издания. Искаме да не ги пращат в Холандия, а тук", казва Григоров.

Фабриката може да се окаже от особено значение за по-малките изпълнители.

"Направих груби изчисления, че 1 милион стрийма в аудио платформи изкарват същите пари като продажби на 200-250 плочи. Има много групи, които имат по 400 хардкор фена, но няма да направят 1 милион стрийма в "Спотифай" (Spotify). Ние искаме по-скоро с такива хора да работим. Искаме да дадем приоритет на хора, които правят по-шантава и алтернативна музика, която не може да избухне толкова на дигитално ниво. По някакъв начин по-ценителска музика. По този начин бихме стимулирали хората и да продължават да правят музика. Това е много важно за Балканите - имаме изумителни неща, които трябва да съхраняваме и най-добрият метод на съхранение е физическото копие, което издържа 200 години".

На въпрос кои български албуми би искал да издаде, Григоров не се нуждае от много време за отговор: "Има една група Клас - групата на Момчил преди Дони и Момчил. Искаме да направим албума им "Госпожа Емилия" - говоря от името на всички партньори, с които правим фабриката. Клас имат само един балкантонски винил с Атлас - от едната страна има 5-6 техни песни. Много искаме да се свържем с тях и да го издадем, защото е един от най-добрите български албуми. Също ака аз лично бих направил "Плюс" на Анимационерите на плоча. Да не говорим за Оркестър София и т.н. – но тези неща вече ги има на плоча. Балкантонските плочи са много качествени и много добре звучат и досега", обобщава той.

Екипът зад Rakamakafon има амбиции да издаде и компилации със стари български песни.

"Мисля, че няма много такива издания. Има много английски, холандски, американски лейбъли, които правят компилации със стара соц. музика. Такива има и от Унгария, има и от бивша Югославия. Някой е селектирал 20 парчета, които са много фънки. Ние също искаме да направим такива балкантонски компилации, но тепърва трябва да се свържем с праводържатели, продуценти... Много труден процес предстои, но много искаме да го направим".

Освен Илия, в партньорския колектив влизат още Яне Василев, който има инженерната и техническата компетентност, и архитектът Коста Хантов. "Те обикновено работят в Кино Центъра като арт директори, декораджии и т.н., но решихме заедно да направим това нещо, защото и тримата имаме страст към музиката и ни се занимава с това в близките 50 години", казва още Григоров.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Поклонници от Израел отбелязаха Ханука в мемориалния комплекс на равина Елиезер Папо в Силистра
Ейнджъл Блу за новата постановка на "Аида" в Мет: Не мисля, че съм следващата Леонтин Прайс
Прокуратурата в щата Ню Мексико няма да обжалва прекратяването на процеса срещу Алек Болдуин за непредумишлено убийство
Спектакълът на актьора Виктор Калев събра близо 8000 лева за фонд „Добро за Свищов“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
Калейдоскоп
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Под прожектора
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.